Inwazyjne gatunki wypierają z siedlisk rodzime organizmy i mają bezpośredni wpływ na lokalną gospodarkę. Niektóre z nich już sieją zniszczenie, inne mogą stanowić zagrożenie w przyszłości, dlatego zespół europejskich naukowców ustalił, z którymi gatunkami należy walczyć w pierwszej...
01 grudnia 2020Ryzyko
Zarządzanie ryzykiem ⋅ strona 2
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje projekt pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP)”. Interesariusze i eksperci omawiali te zagadnienia 17 listopada br. na konferencji Stop Powodzi „Cele. Działania. Bezpieczeństwo”.
– Jesteśmy obecnie...
19 listopada 2020Ryzyko
8,1 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafi do gminy Borkowice (woj. mazowieckie) na usuwanie porzuconych odpadów. Zgromadzone i zalegające tam na nielegalnym składowisku chemikalia zagrażają ludziom i środowisku naturalnemu.
Działania przewidziane...
17 listopada 2020Odpady
Zanieczyszczenia wpływają negatywnie na zdrowie ludzi i na stan bioróżnorodności. Każdy obywatel UE może zabrać głos w konsultacjach planu działania dla celu „Zero zanieczyszczeń” z Europejskiego Zielonego Ładu. Konsultacje trwają do lutego 2021 r.
13 listopada 2020Ryzyko
W tym tygodniu podpisane zostały kolejne porozumienia z samorządami na terenie administrowanym przez RZGW we Wrocławiu oraz RZGW w Poznaniu. Celem współpracy Wód Polskich z samorządami jest poprawa stosunków wodnych w regionach szczególnie narażonych zarówno na skutki suszy, jak i powodzi.
Obserwacje...
12 listopada 2020Woda
Krajowa Administracja Skarbowa wspólnie ze służbami z innych krajów zatrzymała w ramach akcji DEMETER VI 410 ton odpadów i 31 ton fluorowanych gazów cieplarnianych - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa KAS Anita Wielanek.
Jak wyjaśniła Wielanek, ogólnoświatową operację celną DEMETER...
10 listopada 2020Ryzyko
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV należy do technicznych tematów obwarowanych konkretnymi normami. Właściciel instalacji o mocy elektrycznej większej niż 6,5 kW musi skonsultować się z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń ppoż.
06 listopada 2020Ryzyko
Funkcja Google Street View sprawdza się jako narzędzie wspomagające badania roślinności na poboczach dróg, m.in. dotyczące charakterystycznych gatunków inwazyjnych, jak choćby nawłocie. Jego przydatność sprawdzili niedawno naukowcy z Polski i Szwecji.
12 mld euro strat rocznie w UE
Inwazyjne...
05 listopada 2020Ryzyko
KE przedstawiła Polsce zarzuty formalne w związku z niewłaściwym wdrożeniem dyrektywy 2007/2/WE ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE). Jest już projekt rozporządzenia, który ma te błędy naprawić.
03 listopada 2020Ryzyko
W 2019 r. w Polsce odnotowano 9635 pożarów lasów. Przyczyną blisko połowy z nich było podpalenie. W porównaniu z innymi państwami Europy, więcej pożarów odnotowano tylko w Hiszpanii i Portugalii.
03 listopada 2020Ryzyko
Mapy zagrożenia powodziowego (MZP) i mapy ryzyka powodziowego (MRP), opracowane w I cyklu planistycznym, zostały poddane przeglądowi i w uzasadnionych przypadkach aktualizacji. Sporządzone zostały również nowe mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego dla obszarów i typów powodzi...
02 listopada 2020Ryzyko
Tzw. ekologiczne plastiki, tworzone z takich substancji jak skrobia czy celuloza, też zawierają wiele potencjalnie groźnych substancji. Nie wiadomo jeszcze, czy i jakie jest ryzyko dla ludzi, wynikające z ich używania.
W ostatnich latach na rynku pojawiły się nowe, tzw. ekologiczne plastiki,...
02 listopada 2020Ryzyko
W RCL opublikowano projekt rozporządzenia zgodnie z którym rozszerzony ma zostać monitoring pól elektromagnetycznych. Im większe miasto, tym więcej punktów pomiarowych ma zostać zlokalizowanych na jego terenie.
30 października 2020Ryzyko
Zamiast prób powstrzymania pandemii i kontrolowania chorób już po ich wystąpieniu, można im zapobiegać poprzez lepszą ochronę natury – twierdzą naukowcy międzyrządowego zespołu IPBES w opublikowanym w czwartek raporcie.
30 października 2020Ryzyko
Czy podczas pandemii obowiązuje segregowanie odpadów? W jaki sposób bezpiecznie pozbyć się zużytej maseczki czy rękawiczek? Czy w czasie kwarantanny można wyjść z domu, żeby wyrzucić odpady? Na wszystkie te pytania odpowiada Koalicja 5 frakcji.
24 października 2020Odpady
60 gmin w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim zostało uwolnionych z „niebieskiej strefy”. Tym samym nastąpiło złagodzenie restrykcji nałożonych na podstawie przepisów UE na sektor wieprzowiny, w szczególności hodowców świń. Uwzględniając dotychczasowe zmiany w regionalizacji,...
23 października 2020Ryzyko
Zakończyły się prace nad projektem planu przeciwdziałania skutkom suszy, w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać jego przyjęcia w drodze rozporządzenia. Jak w konsekwencji zmieni się uwzględnianie problemu suszy w planowaniu inwestycji?
15 października 2020Woda
KE przyjęła w środę strategię UE w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważoności. Strategia jest pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń na rzecz nietoksycznego środowiska zapowiedzianego w Zielonym Ładzie.
15 października 2020Zrównoważony rozwój
W Zatoce Awaczyńskiej na Kamczatce, gdzie według niepotwierdzonych doniesień doszło do skażenia toksyczną substancją, naukowcy odnotowali obumarcie organizmów, zasiedlających dno morskie - bentosu - w około 95 proc. W środę wszczęto śledztwo w sprawie skażenia.
Jak podała we wtorek wieczorem...
08 października 2020Ryzyko
300 ton azotu i 30 ton fosforu trafiło łącznie do Wisły wraz ze ściekami zrzucanymi przez stołeczne MPWiK po awarii kolektora od 29 sierpnia do 22 września. W wyniku zanieczyszczenia rzeki obniżył się poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie poniżej granicy dobrego stanu – poinformowało PAP...
30 września 2020Woda