Kryterium ceny sprzyja obniżaniu standardów realizacji zamówienia. Takie przetargi nie uwzględniają kosztu środowiskowego, który i tak jest później pokrywany ze środków publicznych – mówi dr Aneta Wala.
21 grudnia 2016OdpadyOpinia eksperta

Kryterium ceny sprzyja obniżaniu standardów realizacji zamówienia. Takie przetargi nie uwzględniają kosztu środowiskowego, który i tak jest później pokrywany ze środków publicznych – mówi dr Aneta Wala.
21 grudnia 2016OdpadyOpinia eksperta
Zazwyczaj urzędnicy posługują się tradycyjnymi rozwiązaniami i, wybierając najkorzystniejszą ofertę, nie zawsze biorą pod uwagę aspekty środowiskowe. Są oczywiście pewne wyjątki – mówią Kamil Stolarski i Konrad Majewski z kancelarii SMW Legal.
30 listopada 2016Zrównoważony rozwójOpinia eksperta
Realizacja gospodarki o obiegu zamkniętym napotyka na szereg problemów i wymaga zaangażowania wszystkich bez wyjątku: od rządów państw członkowskich po lokalne przedsiębiorstwa – mówi Maciej Białek z kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka.
23 listopada 2016OdpadyOpinia eksperta
Największym problemem do rozwiązania na dziś jest ustanowienie przepisów, które dopingowałyby koncerny dystrybucyjne do podejmowania współpracy z klastrami i spółdzielniami energetycznymi – uważa Arnold Rabiega, prezes zarządu KIER.
16 listopada 2016EnergiaOpinia eksperta
O pomysłach na wdrażanie circular economy w Polsce, o wojewódzkich planach gospodarki odpadami i o tym, czy jest jeszcze w Polsce miejsce na duże spalarnie, rozmawiamy ze Sławomirem Mazurkiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska.
28 października 2016OdpadyWywiad
Czy budynki o niemal zerowym zużyciu energii będą w Polsce masowo powstawać, jak się w nich mieszka i ile kosztują, a także o całościowym wpływie takich obiektów na środowisko – mówi w wywiadzie Henryk Kwapisz z Grupy Saint-Gobain.19 października 2016Planowanie przestrzenneWywiad
Współczesne podejście do rzek zakłada minimum interwencji inżynieryjnych i włączenie do inwestycji elementów renaturyzacji. W Polsce jednak wciąż na szeroką skalę reguluje się rzeki, a ich stan jest zły – mówi Przemysław Nawrocki z WWF Polska.
10 października 2016WodaOpinia eksperta
O tym, w których miastach choruje się rzadziej i oddycha lżej, co ma palenie tytoniu do zanieczyszczeń powietrza oraz czy „opłaca się” uprawiać sport w przestrzeni miejskiej – mówi Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej.
28 września 2016Ryzyko środowiskoweWywiad
Jakie korzyści czerpiemy z ekosystemów? Czym jest zielona infrastruktura i w jaki sposób jej obecność wpływa na zrównoważony rozwój gminy opowiada dr Monika Szewczyk z Centrum UNEP/GRID-Warszawa.15 września 2016Planowanie przestrzenneOpinia eksperta
O tym, jaką rolę pojazdy elektryczne mogą odgrywać w miastach, jak rozwija się e-mobilność na świecie, co temu rozwojowi może pomóc w Polsce i czy 10 mln aut elektrycznych za 10 lat to liczba realna – rozmawiamy z Adelą Karlińską z Renault Polska.14 września 2016Planowanie przestrzenneWywiad
Telemetria, wysokosprawna kogeneracja, akumulator ciepła… O sposobach zwiększania efektywności energetycznej oraz istocie zarządzania lokalnymi źródłami energii opowiada Thierry Doucerain, prezes zarządu EDF Polska.05 września 2016EnergiaWywiad
O tym, dlaczego oddzielne gromadzenie bioodpadów to dobry pomysł, co się z nich robi, które są „najcenniejsze” i jak wygląda w Polsce ich zagospodarowanie, mówi w wywiadzie Michał Paca, właściciel spółki Bioodpady.pl i prezes spółki Ziemia Polska.
17 sierpnia 2016OdpadyWywiad
Pogorszenie jakości wód, zwiększenie ryzyka wystąpienia powodzi i suszy, straty w przyrodzie – oto koszty zewnętrzne, które podają w wątpliwość opłacalność rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce – podkreśla dr Marta Wiśniewska z Wydziału Biologii UW.
08 sierpnia 2016WodaOpinia eksperta
Gwarancją odkupu energii powinny być objęte wszystkie instalacje OZE. Mniejsi inwestorzy mogą mieć bowiem trudności z negocjowaniem umów sprzedaży – uważa Konrad Młynkiewicz, dyrektor działu prawa administracyjnego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.
02 sierpnia 2016EnergiaOpinia eksperta
Budowanie wyobraźni przestrzennej oraz poczucia estetyki w duchu zrównoważonego rozwoju i to już u najmłodszych to cele edukacyjne, które stawiają przed sobą Jolanta Bosca i Kinga Walczyńska z Fundacji LafargeHolcim Wspólnie.27 lipca 2016Zrównoważony rozwójWywiad
O strategii, która pozwala miastom efektywnie i oszczędnie zarządzać siecią wodociągowo-kanalizacyjną oraz optymalnie planować inwestycje mówi Brice Gatignol, członek zarządu Saur Polska, dyrektor usług inżynierskich.13 lipca 2016WodaWywiad
Ustandaryzowanie selektywnej zbiórki w skali kraju może zahamować innowacyjność w branży gospodarowania odpadami. Do rozwoju tej innowacyjności nie przyczyni się też in-house w odpadach – uważa Karol Wójcik z firmy BYŚ - Wojciech Byśkiniewicz.
22 czerwca 2016OdpadyOpinia eksperta
O tym, że pomoc prawna w kwestiach środowiskowych nie musi być dla firm tylko „ostatnią deską ratunku”, ale, odpowiednio zaplanowana, bywa także źródłem sukcesu - mówią w wywiadzie prawniczki Aneta Pacek-Łopalewska i Joanna Daniłowicz.
14 czerwca 2016Zrównoważony rozwójWywiad
Jakie zmiany czekają stolicę w związku z jej przystosowywaniem się do zmian klimatu i co może być przeszkodą w sporządzeniu dobrego planu adaptacji – mówi w wywiadzie Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.08 czerwca 2016Zrównoważony rozwójWywiad
Greenwashing, czyli zielone pranie mózgu, mimo licznych głosów krytyki, ma się bardzo dobrze. Alexandre Pasche z francuskiej Ekologicznej Fabryki zastanawia się, jakimi środkami możemy położyć kres temu powszechnemu zjawisku.01 czerwca 2016Zrównoważony rozwójOpinia eksperta