13 marca 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
- Zgodnie z założeniami noweli utrzymana zostaje ustawowa, minimalna odległość elektrowni wiatrowej, która nie może być mniejsza niż wyznaczona zgodnie z zasadą 10h(1). Ustawa przewiduje jednak, że plan miejscowy będzie mógł określać inną odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego, mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej, z uwzględnieniem jednak określonej w nowelizacji bezwzględnej odległości minimalnej, tj. 700 m – czytamy w informacji Kancelarii Prezydenta RP.
Wymagana minimalna odległość wiatraków od zabudowań mieszkalnych będzie określana na podstawie m.in. wyników przeprowadzonych konsultacji społecznych czy też obowiązkowo przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, wykonywanej dla projektu planu miejscowego. Ponadto nowe budynki mieszkalne w otoczeniu istniejących elektrowni wiatrowych nie będą mogły być budowane w odległości mniejszej niż 700 m.
Ustawa wejdzie w życie 30 dni od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem są przepisy dotyczące włączenia mieszkańców gminy, na terenie której będzie zlokalizowana elektrownia wiatrowa, do katalogu prosumentów wirtualnych, które wejdą w życie 2 lipca 2024 roku.
Długa droga złagodzenia zasady 10H
O zniesieniu zasady 10H dla inwestycji wiatrowych akceptowanych społecznie mówiło się w Polsce od kilku lat. Kiedy i dlaczego zmieniono minimalną odległość z 500 m na 700 m? Kto apelował o odblokowanie wiatraków na lądzie? Co nowe przepisy oznaczają dla branży wiatrowej?
Redakcja Teraz Środowisko na bieżąco śledziła temat. Dziś przypominamy długą drogę złagodzenia ustawy odległościowej.

Małgosia BartosikMała poprawka - duża zmiana. Z czym zmaga się sektor wiatrowy w Polsce i Europie? - 28 lutego 2023Według raportu WindEurope pomimo przyrostu mocy zainstalowanej w wiatrakach w 2022 r. branża boryka się z poważnymi problemami. W Polsce z kolei procedowane są przełomowe zapisy dla sektora onshore. O kondycji branży OZE rozmawiamy z Małgosią Bartosik, zastępczynią dyrektora generalnego WindEurope.













Paweł WróbelcPPA: w oczekiwaniu na odblokowanie rozwoju OZE - 06 maja 2022Rynek korporacyjnych umów zakupu energii z odnawialnych źródeł w Europie wzrósł w 2021 r. o 55%. Umowy cPPA zapewniają tanią i czystą energię, zwiększając konkurencyjność przedsiębiorstw w dobie przyspieszonej dekarbonizacji. Co blokuje rozwój cPPA w Polsce? Wyjaśnia Paweł Wróbel z Re-Source Poland.



Anna KorneckaUwolnić wiatraki na lądzie – na jakich zasadach i kiedy? - 15 czerwca 2021Nic tak nie zabolało branży wiatrowej, jak wprowadzenie ustawy odległościowej. Wszystko wskazuje na to, że udało się wypracować kompromisowy projekt, który pozwoli, by wilk był syty i owca cała. Na czym będą polegały zmiany - wyjaśnia Anna Kornecka z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.








Sekretarz redakcji, geograf
